Miasto Wisła - oficjalna strona

Sławomir Koper w Wiśle

7.04.2017

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wiśle 6 kwietnia 2017 r. odbyło się bardzo ciekawe spotkanie. Gościem czytelników był Sławomir Koper – pisarz, autor książek historycznych, publicysta współpracujący m.in. z „Mówią Wieki”, „Historia do Rzeczy” czy „Poznaj Świat”, portalami internetowymi wp.pl i interia.pl; radiowy i telewizyjny ekspert historyczny. Niezwykle poczytny absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego jest autorem kilkudziesięciu już tytułów, które od kilku lat nie schodzą z list bestsellerów i wygrywają wszystkie możliwe rankingi dla książek popularnonaukowych.

Tematem głównym wiślańskiego spotkania były elity II Rzeczypospolitej, jako że zbliża się 80. rocznica oddania do użytku biblioteki i Domu Zdrojowego. To w nim najczęściej gościli znani politycy i artyści okresu międzywojennego, którzy przybywali do Wisły, zwłaszcza pod koniec lat 30. XX wieku. Autor opowiedział zatem o życiu prywatnym pierwszego gospodarza Zamku na Zadnim Groniu, prezydencie Ignacym Mościckim oraz o komendancie, który wskazał go na ten urząd, sam nie przyjmując wyboru. Józef Piłsudski bowiem był zainteresowany realną władzą, a nie funkcjami reprezentacyjnymi. Pasjonujące jest bogate życie prywatne komendanta, choć sam nie miał wielkich wymagań i żył w prawie spartańskich warunkach. Tematem opowieści Sławomira Kopra był także jeden z patronów wiślańskiego Święta Gór w 1937 roku czyli Edward Śmigły Rydz, który jako niepospolity dowódca wojskowy brawurowo zbiegł z miejsca internowania go w Rumunii czy niezwykle barwna postać pierwszego ułana Rzeczypospolitej. Bolesław Wieniawa Długoszowski, wielbiący 3 K (kobiety, koniak, konie), adiutant komendanta doszedł do stopnia generała, był artystą (tłumaczem poezji) i zdolnym dyplomatą, z wykształcenia lekarzem. Po tzw. kryzysie przysięgowym ordynował nawet w Cieszynie!

Tematem spotkania z autorem Sławomirem Koprem były także elity artystyczne. Czytelnicy dowiedzieli się co pisały o sobie nawzajem w swoich dziennikach największe pisarki okresu międzywojennego: Zofia Nałkowska i Maria Dąbrowska. Była mowa o ich partnerach i partnerkach życiowych, kłopotach lub sukcesach po zakończeniu wojny w nowym, komunistycznym ustroju. Nie zabrakło ciekawostek z życia gwiazd estrady: Eugeniusza Bodo czy Lody Halamy oraz artystów takich jak słynny tenor Jan Kiepura czy wirtuoz fortepianu, a później premier Ignacy Paderewski.

Czytelnicy wiślańscy przez ponad godzinę z wielką uwagą i dużym zainteresowaniem słuchali opowieści autora, znawcy okresu międzywojennego. Posypały się pytania o warsztat, metodę pracy i poszczególne postacie, bowiem historia „z ludzką twarzą” jest pasjonująca, a książki Sławomira Kopra nie stawiają pomników, ale je odbrązawiają, ukazując zwykłe ludzkie słabości, wady oraz uczucia i emocje. Nie dziwi zatem kolejka po autografy, ani późniejsze dyskusje przy kawie i herbacie. Dziękujemy autorowi i czytelnikom za ciekawe spotkanie i zapraszamy do biblioteki po pasjonujące lektury.

Więcej na stronie biblioteki http://biblioteka.wisla.pl/?cat=23



Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2025
Polityka prywatności i cookies Deklaracja dostępności
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy