Miasto Wisła - oficjalna strona

Święto Narodowe Trzeciego Maja

3.05.2017

3 maja w Wiśle tradycyjnie obchodzono Święto Narodowe Trzeciego Maja. Kolejna rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły się pod Pomnikiem Poległym i Walczącym o Polskość i Wolność Ojczyzny.

Zanim rozpoczęła się część oficjalna, gromadzący się pod pomnikiem uczestnicy obchodów mogli wysłuchać koncertu orkiestry dętej pod kierunkiem Henryka Itnera, która zadbała o oprawę muzyczną wydarzenia. Punktualnie o 12:30 zabrzmiał hymn państwowy, a następnie burmistrz Wisły Tomasz Bujok odebrał meldunek od wiślańskich harcerzy i wygłosił okolicznościowe przemówienie. - Święto Narodowe Trzeciego Maja to jedno z tych świąt, które powinny jednoczyć Polaków, również wiślan. Bez wspólnej pamięci i symboli wspólnota narodowa, również nasza lokalna nie przetrwa. Tą oczywistą prawdę rozumieli nasi przodkowie. Oni zrozumieli, że tylko wspólnie działając, jednocząc się ponad podziałami możemy budować dobro najwyższe – Polskę. Wyciągnijmy naukę z naszej historii. Wisła jest wspólna, a kluczem do współpracy powinno być dobro naszych mieszkańców, a także przybywających do naszej miejscowości turystów. Mamy różne spojrzenia na wiele spraw, ale wierzę, że mamy wspólny cel – dostatnie i godne życie oraz piękniejsze i atrakcyjniejsze nasze miasto – mówił gospodarz Wisły.

Podczas obchodów nie mogło zabraknąć programu artystycznego w wykonaniu wiślańskiej młodzieży. Tym razem przygotowali go uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich im. W. Reymonta (treść przemówienia poniżej do pobrania) oraz Społecznego Ogniska Muzycznego im. J. Drozda.

Ważnym punktem każdej uroczystości trzeciomajowego święta jest modlitwa ekumeniczna, którą w tym roku prowadzili ks. Łukasz Ostruszka z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wiśle oraz ks. Wiesław Firlej z Parafii Rzymskokatolickiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wiśle.

Po modlitwie, przy werblach orkiestry, nastąpiło tradycyjne złożenie wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Poległym i Walczącym o Polskość i Wolność Ojczyzny. Kwiaty składały delegacje: Urzędu Miejskiego w Wiśle, Rady Miasta Wisła, Rezydencji Prezydenta RP, Wojewody Śląskiego i Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Zarządów Osiedli w Wiśle, Posła na Sejm RP Stanisława Pięty i Wojskowej Komendy Uzupełnień w Bielsku-Białej, Stowarzyszenia „Pamięć Jastrzębska”, Związku Polskich Spadochroniarzy, Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Nadleśnictwa Wisła, Policji i Straży Granicznej, Straży Miejskiej w Wiśle, Ochotniczych Straży Pożarnych w Wiśle, Wiślańskiego Centrum Kultury i Stowarzyszenia „Aktywni w dziedzinie”, Stowarzyszenia „Grupa Twórców Wiślanie”,  Towarzystwa Miłośników Wisły, Zespołu Regionalnego „Wisła”, Towarzystwa Patriotycznego Żywiecczyzny i Powiatu Żywieckiego, Zespołu Szkół nr 1 Wisła Centrum, Szkoły Podstawowej nr 2 Wisła Czarne, Zespołu Szkolno–Przedszkolnego nr 2 Wisła Malinka, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 Wisła Głębce, Szkoły Podstawowej nr 5 Wisła Jawornik, Liceum Ogólnokształcącego im. P. Stalmacha i Zespołu Szkół Gastronomiczno–Hotelarskich im. W. Reymonta.



Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2025
Polityka prywatności i cookies Deklaracja dostępności
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy