Centrum Informacji
Turystycznej
Wisła Plac Hoffa 3, kom. 791 400 485
tel. (33) 855 34 56
3 maja w Wiśle tradycyjnie obchodzono Święto Narodowe Trzeciego Maja. Kolejna rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły się pod Pomnikiem Poległym i Walczącym o Polskość i Wolność Ojczyzny.
Zanim rozpoczęła się część oficjalna, gromadzący się pod pomnikiem uczestnicy obchodów mogli wysłuchać koncertu orkiestry dętej pod kierunkiem Henryka Itnera, która zadbała o oprawę muzyczną wydarzenia. Punktualnie o 12:30 zabrzmiał hymn państwowy, a następnie burmistrz Wisły Tomasz Bujok odebrał meldunek od wiślańskich harcerzy i wygłosił okolicznościowe przemówienie. - Święto Narodowe Trzeciego Maja to jedno z tych świąt, które powinny jednoczyć Polaków, również wiślan. Bez wspólnej pamięci i symboli wspólnota narodowa, również nasza lokalna nie przetrwa. Tą oczywistą prawdę rozumieli nasi przodkowie. Oni zrozumieli, że tylko wspólnie działając, jednocząc się ponad podziałami możemy budować dobro najwyższe – Polskę. Wyciągnijmy naukę z naszej historii. Wisła jest wspólna, a kluczem do współpracy powinno być dobro naszych mieszkańców, a także przybywających do naszej miejscowości turystów. Mamy różne spojrzenia na wiele spraw, ale wierzę, że mamy wspólny cel – dostatnie i godne życie oraz piękniejsze i atrakcyjniejsze nasze miasto – mówił gospodarz Wisły.
Podczas obchodów nie mogło zabraknąć programu artystycznego w wykonaniu wiślańskiej młodzieży. Tym razem przygotowali go uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich im. W. Reymonta (treść przemówienia poniżej do pobrania) oraz Społecznego Ogniska Muzycznego im. J. Drozda.
Ważnym punktem każdej uroczystości trzeciomajowego święta jest modlitwa ekumeniczna, którą w tym roku prowadzili ks. Łukasz Ostruszka z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wiśle oraz ks. Wiesław Firlej z Parafii Rzymskokatolickiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wiśle.
Po modlitwie, przy werblach orkiestry, nastąpiło tradycyjne złożenie wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Poległym i Walczącym o Polskość i Wolność Ojczyzny. Kwiaty składały delegacje: Urzędu Miejskiego w Wiśle, Rady Miasta Wisła, Rezydencji Prezydenta RP, Wojewody Śląskiego i Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Zarządów Osiedli w Wiśle, Posła na Sejm RP Stanisława Pięty i Wojskowej Komendy Uzupełnień w Bielsku-Białej, Stowarzyszenia „Pamięć Jastrzębska”, Związku Polskich Spadochroniarzy, Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Nadleśnictwa Wisła, Policji i Straży Granicznej, Straży Miejskiej w Wiśle, Ochotniczych Straży Pożarnych w Wiśle, Wiślańskiego Centrum Kultury i Stowarzyszenia „Aktywni w dziedzinie”, Stowarzyszenia „Grupa Twórców Wiślanie”, Towarzystwa Miłośników Wisły, Zespołu Regionalnego „Wisła”, Towarzystwa Patriotycznego Żywiecczyzny i Powiatu Żywieckiego, Zespołu Szkół nr 1 Wisła Centrum, Szkoły Podstawowej nr 2 Wisła Czarne, Zespołu Szkolno–Przedszkolnego nr 2 Wisła Malinka, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 Wisła Głębce, Szkoły Podstawowej nr 5 Wisła Jawornik, Liceum Ogólnokształcącego im. P. Stalmacha i Zespołu Szkół Gastronomiczno–Hotelarskich im. W. Reymonta.